Klimanist İklimlendirme | Yenilikçi İklimlendirme ve Klima Sistemleri

MERKEZİ VRF ve VRV ÇÖZÜMLERİ

Merkezi VRF ve VRF Çözümleri, tasarımı ve yapısı aracılığıyla fabrikadan, çok katlı bina ve tek katlı bir villaya kadar geniş bir alanda kullanılabilir. Merkezi sistem klima olup, her iç ünite farklı olarak tasarlanabilir ve kullanılabilir.

Variable Refrigerant Flow (VRF) kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş olan VRF; değişken debili soğutucu akışkan sistemli klima sistemi olarak Türkçeye çevrilebilir.

Variable Refrigerant Volume (VRV) kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen VRV, değişken debili soğutucu akışkan hacmi klima sistemi olarak dilimize çevrilebilir.

Hem VRF hem de VRV sistemler aynı teknolojide olup farklı markalar doğrultusunda kullanılırlar. VRF ve VRV sistemlerde havayı işleyen belli bir sayıya kadar iç ünite (48 adete kadar) modüler bir dış kondens aracılığıyla üniteye bağlanır.

VRF ve VRV Klima Sistemleri

Dış ünite ile, gaz akış dağıtıcıları vasıtası ile birden çok iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği direkt genleşmeli klima sistemleridir. Gerektiği kadar soğutucu akışkan, doğru faz ve doğru vakitte gereksinim duyulan iç üniteye sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanır. VRF ve VRV Sistemlerde kullanım alanları farklılık göstermektedir. Kontrollü bir kompresör ya da kompresörlerle çeşitlendirilerek, havası belirlenmiş mekanlara göre soğutucu akışkanın uyum göstermesi sağlanır.

İleri seviye bir kontrol sistemi ısıtma ve soğutma modülleri arasında hızlı bir geçiş yapmamızı sağlar. Bir üst versiyonlarda ise, iç üniteler ısıtma ve soğutmada birbirlerinden bağımsız bir yapıda çalışırlar. Söylediğimi son özellik aracılığıyla aynı anda değişik bölgelerde ısıtma ve soğutma işlemlerinde ileri düzeyde enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bu tür sistemlerde kurulum yapılırken mekanların içinde farklı bir tesis kurmaya gerek duyulmaz ve birbirinden bağımsız hava işleme ünitelerinin kombinasyonlarıyla hem yerden hem de enerjiden yüksek oranda tasarruf sağlar.

VRF ve VRV KULLANIM ALANLARI

  • Oteller
  • Hastaneler
  • Ofisler
  • Restoranlar
  • Mağazalar
  • Tiyatro ve Sinemalar
  • Alışveriş Merkezleri

Birbirinden bağımsız birçok bölgenin iklimlendirme ihtiyacının bulunduğu ve yük ihtiyacının devamlı değiştiği otel, hastane, ofis, restoran, mağaza, tiyatro, sinema gibi yapılarda,

Cam giydirme cepheli binalar, mimari unsurların ön planda bulunduğu ya da dış cephesinde deformasyon istenmeyen tarihi yapılarda,

Bina içerisinde soğutucu gaz borularına göre çok büyük yer kaplayan hava kanallarının geçirilmesinin zor bulunduğu yapılarda,

Mekanik tesisata yeteri kadar yer ayrılamayan, soğutucu düzenin açık havaya (çatı, bahçe) konulması gereken yapılarda,

Her noktasında konfor dilenen villalarda,

Ayrı bölümlerindeki kiracı gruplarının kendilerine özel iklimlendirme faturası istediği (harcanan enerji kontrolü) iş merkezleri, plazalarda VRF ya da VRV klima sistemleri kullanılabilir.

Merkezi VRF ve VRV Çözümleri ile VRF Klima Sistemleri sıklıkla; bürolar, alışveriş merkezleri, lüks apartmanlar, villalar, restoranlar, plazalar, oteller gibi birbirinden bağımsız havalandırma sistemlerinin kullanılmasının gerekli olduğu yerlerde verim ve performans açısından tercih edilmektedir. VRF ya da VRV klima sistemleri; En iyi faydayı sağlamaları için geliştirilmiş kontrol ve akış denetim üniteleri ile donatılmıştır. Sistem gereksinimlerinde olduğu kadar soğutucu akışkan, doğru faz ve doğru vakitte ihtiyaç duyulan yere sevk edilerek ısıtma ve soğutma amacıyla kullanılması sağlanır. VRF Klima /ya da VRV Klima sistemleri; DX split klima sistemlerinden bir soğutucu hattında isteğe bağlı olarak 8-48 HP kapasite aralığında ve maksimum 3 dış ve 48 iç ünitenin bağlanabilmesi ile gelişmiş kontrol imkanları yönünden diğer sistemlere esasen değişiklik gösterir.

VRF Klima Sistemi, daha çok konforlu inverter teknolojisi ve değişken gaz debisi vasıtası ile diğer sistemler arasında VRF sistemleri enerji tasarrufunu ön planda tutarak daha fazla tercih edilmektedir. Çevre Temizliğine duyarlı olan bu sistemler, enerji tasarrufuna odaklanmış, gelişmiş uygulama esnekliği ve esneklikten gelen serbestlikle ve modüler yapısıyla çok katlı bir binadan, villaya kadar yeni oluşturulan ya da sahip olunan her türlü yapıda tam bağımsız kontrol olanağı vermektedir. Günümüzde bilindik ısıtma ve klima sistemlerinin konumunu süratle almaya başlayan VRF Klima Sistemi hak ettiği yere Türkiye’de de gelmektedir.

VRF ve VRV Kullanım Avantajları

Bireysel İklimlendirme Sistemi

VRF/VRV sistemi ile birbirinden bağımsız odalar birbirinden bağımsız sıcaklıklarda kontrol edilebilir. ± 0.5°C’lik hassasiyet, oda sıcaklığının kontrol altında tutulmasını sağlar. Uygulama inverter ve iç ünite expansion valfi doğrultusundan kontrol edilir. VRF/VRV sistemlerinin alışılmış split klima sistemlerinden esas farkı tek bir soğutucu hattına isteğe bağlı olarak 8-48 HP kapasite aralığında maksimum 3 dış ve 48 iç ünitenin bağlanabilmesi ve ilerlemiş kontrol imkanlarıdır.

Sistemin senelik çalışma süresinde artış

VRF/VRV sistemleri yüksek teknoloji ile iş birliği, inverter ve sabit süratli kompresörlerin kusursuz ahengi ile düzenin senelik çalışma kapasitesi arttırılmıştır.

Daha çok insan amacıyla daha iyi konfor kontrolü

Benzersiz teknolojisi ile VRF / VRV Klima Sistemleri, yeni ya da eski, ufak binalardan büyük binalara bütün müşteri gereksinimlerini karşılamaktadır. Konfor kontrolü ile bütün sistemi iç dış ünite arasındaki kablolar yardımı ile kontrol etmek mümkündür. Bu sayede kablolama prosedürü kolaylaşırken hatalı bağlantı sorunları düzeltilmektedir

Tüm binanın klima düzeneğinin kontrolü

VRF/VRV sistemlerde, 48 iç üniteye kadar kontrol sağlarken, iç ünite tek bir merkezden kontrol edilebilir. Merkezi kontrol amacıyla opsiyonel kumandalar kolayca montaj edilebilir ve binanın yapısına ve kullanım amaçlarına göre sistem kolayca dizayn edilebilir.

Yüksek tasarım esnekliği

VRF/VRV düzenin iç ünite bağlanma oranı, dış ünitenin kapasitesinin %50’sinden %150’sine kadar değişebilir. Böylece tek bir soğutucu sisteme bağlanabilen 48 iç ünite ile yüksek seviyede farkındalık sağlanır. Oteller, işyerleri, konutlar ve bürolar bu seçim aralığına göre dizayn edilir.

Kullanım alanlarında daha yüksek konfor ve tasarruf

Sistem yüklemesine gereken soğutucu sirkülasyon miktarının daha kusursuzca kontrol edilebilmesini gerçekleştiren inverter ve sabit süratli kompresörüyle bağlantılı olarak kullanılan doğrusal basamak kontrolü programı konfor ve enerji tasarrufu sağlar. Aynı zamanda kapasite kontrolü tüketimiyle rahat bir konfor olanağı sunar. İnverter kompresör parametre kapasitelerde enerji tasarrufunu, sabit süratli kompresör maksimum performans sunumunu sağlamaktadır.

Yüksek güvenilirlik

Kompresörün başlatılma ve durdurulma miktarını azaltan kontrolün yanı sıra, döngü kontrolü vasıtası ile başlangıçtaki yük paylaşılır ve eşitlenir. Bu döngü, her bir kompresörün dayanıklılığını ve güvenilirliğini arttırır. İnverter teknolojisi sistemdeki tek inverter kompresörle sağlanırken, başka standart kompresörlerle de tam kapasite yakalanması sağlanır.

Az Yer Kaplama

VRF/VRV sistemleri kompakt tasarımları ve yüksek çalışma standartları vasıtası ile kurulumu daha az yer kaplar. %33’e varan oranda alan tasarrufu sağlar.

Düşük ses oranı

VRF/VRV dış ünitelerde, yeni çift kat koruyuculu kasa ve büyük fan vasıtası ile çalışma gürültüsü azaltılmıştır. Gürültü oranı sessiz mod seçildiğinde normal kullanıcı moduna göre 4-5 dB azaltılabilir. Yatak odaları ve sessizlik gerektiren başka odalar amacıyla tüketimi kolay olan sessiz iç ünite seçim imkanları bulunmaktadır.

Düşük işletme maliyeti

VRF/VRV sistemler ile 150 metreye varan kolay borulama olanağı sağlanır ve R410A soğutucunun tüketimi ile hem işletme maliyetleri azaltılır hem de montajda kolaylık elde edilir.

Uzun süreli kullanım ömrü ve yatırımın en kısa sürede geri dönmesi

VRF/VRV sistemleri kurulduktan sonra sağladığı enerji kazanımları ve uzun ömrü vasıtası ile işletmeye tasarruf sağlar.

Bunların sonucunda ortaya çıkan her proje ihtiyaç olarak değerlendirilmeli ve proje çalışması yapılarak karşılıklı çözüm üretilmelidir. Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz amacıyla projenizi ve malzeme keşif listenizi bize göndermeniz gerekmektedir. Eğer projeniz ve malzeme keşif listeniz yoksa size çözüm iletmemiz amacıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.