Klimanist İklimlendirme | Yenilikçi İklimlendirme ve Klima Sistemleri

S.S.S.

Sıkça Sorulan Sorular

Sizler için merak edebileceğiniz soruları yanıtlamaya çalıştık. Eğer Sizlere verebileceğimiz hizmetleri merak ederseniz lütfen hizmetler sayfasını inceleyin.

Kliimanist.com Sağladıkları

Misyonumuz

Şirketimiz kurulduğu andan itibaren ilkelerine sadık kalarak; müşterilerimize üstün hizmet sunmak, güvenliği ön planda tutmak, çalışanlarımız için fırsatlar yaratmak, olağanüstü işler sunmak, yeniliği teşvik etmek, dürüstlükle hareket ederek hizmet yolculuğumuzu devam ettirmek.

Dürüst ve Güvenilir

Sıkı çalışma, dürüstlük ve iyi yapılan işi teslim etmek kültürümüze gömülü olan tarihimiz, sadece geçmişimiz hakkında çok şey anlatmakla kalmaz, aynı zamanda şimdimiz de yapar. Başarılı olma, hayatta kalma ve en iyisi olmak için çaba gösterme sicilimiz, bugünkü itibarımızı oluşturmuştur.

Kalitemiz

Kalite anlayışımız, sektördeki yerimizi almamızda en büyük etkenlerden biri olmuştur. Sizler için nitelikli çalışanlarımız ve kaliteli ekipmanlar ve ürünlerimiz ile süreç boyunca yanınızdayız

Bireysel ve Ticari Çözümlerde Neden Klimanist?

Bireysel ve Ticari İklimlendirme çözümleri için tercih edebileceğiniz birden fazla marka ve firma bulunurken, Klimanist olarak müşterilerimizin memnuniyetini ve kaliteli hizmet almasını ön planda tutuyoruz. Kaliteli işçilik, kaliteli ürün ve güler yüzlü hizmet ile beraber birleşince ister istemez ortaya müşteri memnuniyeti de çıkıyor.

İklimlendirme Nedir?

Kapalı bir ortamın sıcaklık, nem, temizlik ve hava hareketini insan sağlık ve konforuna veya yapılan endüstriyel işleme en uygun seviyelerde tutmak üzere bu kapalı ortamdaki havanın şartlandırılmasıdır.

İklimlendirmeye Neden İhtiyaç Duyulur?

Çalışılan ya da yaşanan ortamın ısı konforu oldukça önemlidir. İdeal ısılarda çalışma performansını çok daha iyi düzeyde olduğu bilinmektedir. Klima ve soğutma sistemleri ideal çalışma ve yaşama ortamını sağlamaya çalışır. İleri soğutma sistemleri daha düşük sıcaklıklarda korunması gereken şeyleri korur. Sıfırın altı derecelerde durması gereken kimyasallar, tüketim maddeleri ve diğer maddeler soğutma sistemlerinin sağladığı imkanlarla korunur.

Soğutma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Soğutma sistemleri belirli bir basınç durumunda bulunan likit soğutucu akışkanın istenilen sıcaklıkta buharlaştırılması ve buhar halinden tekrar sıvı hale dönüştürülmesi prensibi ile çalışır. Çevrim aracı olarak gaz kullanılır. Gaz kompresör yardımı ile ezilip sıkıştırılır ve bunun sonucunda sıvılaşır. Sıkıştırma işlemi sırasında bir ısı oluşur. Bu ısı fan aracılığı ile dış ortama atılır. Kompresör baskısı ile sıvı haline dönüşen gaz kompresörün baskısı azaltılarak tekrar gaz haline dönüşür. Bu arada bulunduğu ortamdan ısı çeker. Bu ısı çekme işlemi sayesinde ortamın sıcaklığı düşer. Dışarı serin hava üflenir. Bu çevrim işlemi tekrar edilerek ortam sıcaklığı düşürülür.

Soğutucu Akışkan Olarak Ne Kullanıyoruz?

Klima ve soğutma sistemleri ilk yıllarında soğutucu akışkan olarak amonyak ve karbondioksit kullanıyordu. Ancak günümüzde freon kullanılmaktadır.

Bireysel ve Ticari Çözümler Arasındaki Farklar?

Genel anlamda Bireysel ve Ticari İklimlendirme sistemleri, binaların kullanım amaçları, bulundukları bölge ve bölgeye bağlı olarak dış hava şartları tarafında değişkenlik gösterir. Yatırımcılar, bina sahipleri ya da binayı kullananlar değişik işletme şartları talebinde bulunabilirler. Bu nedenlerle klima ve iklimlendirme sistemleri bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla genelde birden fazla şekilde ve özellikte projelendirilir, monte edilir ve işletilirler.

Ticari Çözümler Nedir?

Bir kazan ve radyatörlerden oluşan bir kalorifer tesisatına benzetilebilir. Kazan yerine bir klima santrali, radyatörler yerine de havalandırma kanalları, menfezleri ve/veya fanlı serpantin üniteleri (fan-coil unit) vb. cihazlar bulunmaktadır. Sistemin boru veya kanalları içerisinde su, hava veya bir soğutucu akışkan dolaştırılarak ısıtma-soğutma-havalandırma ve nem kontrolü sağlanır. Merkezi sistemler tamamen havalı, tamamen sulu ve sulu-havalı sistemler olarak üç ana sisteme ayrılabilir.

Bireysel Çözümler Nedir?

Bağımsız iklimlendirme sistemleri bireysel çözümler genellikle paket cihazlar ve ayrık (split) tip klimalar olmak üzere ikiye ayrılır. Ayrık (Split) tip klimalar da kendi aralarında sınıflandırılmaktadır.

Merkezi VRF ve VRF Çözümleri Nerelerde Kullanılabilir?

Merkezi VRF ve VRF Çözümleri, tasarımı ve yapısı aracılığıyla fabrikadan, çok katlı bina ve tek katlı bir villaya kadar geniş bir alanda kullanılabilir. Merkezi sistem klima olup, her iç ünite farklı olarak tasarlanabilir ve kullanılabilir.

Variable Refrigerant Flow (VRF) Nedir?

Variable Refrigerant Flow (VRF) kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş olan VRF; değişken debili soğutucu akışkan sistemli klima sistemi olarak adlandırılır.

Variable Refrigerant Volume (VRV) Nedir?

Variable Refrigerant Volume (VRV) kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen VRV, değişken debili soğutucu akışkan hacmli klima sistemi olarak dilimize çevrilebilir.

VRF VE VRV KULLANIM AVANTAJLARI

 • VRF/VRV sistemi ile birbirinden bağımsız odalar birbirinden bağımsız sıcaklıklarda kontrol edilebilir
 • Sistemin senelik çalışma süresinde artış
 • Daha çok insan amacıyla daha iyi konfor kontrolü
 • Tüm binanın klima düzeneğinin kontrolü
 • Yüksek tasarım esnekliği
 • Kullanım alanlarında daha yüksek konfor ve tasarruf
 • Yüksek güvenilirlik
 • Az Yer Kaplama
 • Düşük ses oranı
 • Düşük işletme maliyeti
 • Uzun süreli kullanım ömrü ve yatırımın en kısa sürede geri dönmesi

SATIŞ VE SATIŞ SONRASI DESTEK

Satış öncesi destek

Öncelikle Klimanist  hizmet anlayışı ile, satış öncesi destek konusunda müşterilerine ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda çözüm sunmaktadır. İklimlendirme sektöründe gelişen ve değişen koşullar doğrultusunda ürün ve hizmet anlamında destek oldukça önemli bir yere sahiptir. Satış öncesi destek veren firmamız için en önemli odak noktası, müşteri taleplerini doğru anlamak, doğru sistem tercihini ile müşteri memnuniyetini sağlamaktır.

Satış sonrası destek

Klimanist İklimlendirme olarak hizmet anlayışı ile satış sonrası destek konusunda da müşterilerinin talep ve ihtiyaçlarına uygun çözümler sunmaktayız. Hizmet anlayışımız ve müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem doğrultusunda satış sonrası destek oldukça önemli bir yere sahiptir. Klimanist, satış sonrasında yetkin teknik kadrosu ile Keşif, Projelendirme, Kurulum, Bakım & Teknik Servis ve Teknik Eğitim hizmeti sağlayarak müşteri taleplerine hızlı, güvenilir, doğru çözümler sunar.

ENDÜSTRİYEL ÇÖZÜMLER

Endüstriyel Çözümler olarak genel anlamda kullanılan çözüm hizmetimizin kapsamı iklimlendirme, ısı ve soğutma sistemleri üzerinedir.

Endüstriyel İklimlendirme Çözümleri; Endüstriyel tesislerde çalışan kişilerin rahatlıklarının ve üretkenliklerinin arttırılması yönünden yeni ortamlar yaratılmalıdır. Yaratılan bu ortamlara çözüm getirmek suretiyle tesislere iklimlendirme sistemleri kurulur. Endüstriyel iklimlendirme çözümleri kullanıldığı tesisin yerine ve amacına bağlı olarak enerji kullanımını yüksek oranlarda teşkil edebilir. Fakat iklimlendirme çözümlerinde verime ulaşabilmek suretiyle değişik yöntemler uygulanırsa bu enerji üretiminden % 50 seviyesinde tasarruf sağlanabilir. Endüstriyel tesislerde hava kalitesi, nem ve ses seviyesi en önemli faktörlerdendir. Ürün kalitesine direkt tesir edecek bu faktörlerin ortama ideal değerlerde tutulmasını üretimdeki niteliğin yükselmesine sebep olacaktır. Bu amaçla endüstriyel iklimlendirme çözümleri tesisin yapısı, sarf edilen malzemeler, sarf edilen ısıtma ve soğutma projeleri ve tesisin ne yoğunlukta çalıştığı önemli faktörlerdendir.

Endüstriyel Çözümlerde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

 • Binanın doluluk seviyesine göre sıcaklık ayar noktasını belirleme
 • Binanın reel ihtiyaçlarına göre ısıtma ve soğutma gücünü ayarlama
 • İç ortamdaki hava kirlilik oranına göre havalandırma akışını uyarlama
 • Isıtma ve soğutma gücünü tahliye edilen havadan geri kazanma

ENDÜSTRİYEL ÇÖZÜMLERE NE ZAMAN İHTİYACIM OLACAK?

Endüstriyel Çözümlere Genel olarak kurumsal firmanızın veya işletmenizin gereksinimleri doğrultusunda ihtiyaca dayalı performans testi yapılır. Bu süreçte firmanızın yeni bir iklimlendirme, ısıtma ve soğutma sistemine ihtiyacı var ise gerekli keşifler yapılarak büyüklüğüne göre tarafınıza teklif iletilir.